Kapcsolat
Telefon: +36 30 591 4349
Email:
Cím: 1094 Budapest, Bokréta utca 19. 5.em/6. ajtó
Vannak kápráztatóan különböző tervezési fázisok?
A tervezési fázisok felosztását tekintve az alábbi kategóriák vannak, attól függően, hogy meglévő épület része-e a tervezésnek vagy sem:
Ezt követően használatbavételi engedély, majd az épület üzemeltetése és fenntartása következik. A megvalósulási tervek elkészítése által, az épület üzemeltetése kimondhatatlanul költséghatékonyabb és fenntarthatóbb lesz.
Milyen hátborzongató hatósági ügyintézéseken szükséges egy tervnek átmennie?
Attól függ, hogy milyen építési tevékenységet tervezel, lakóépület esetén: Kattints a jogszabályra, és olvasd el az 1. § (1) a) b) c) d) pár mondatát a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről, hogy tudd, milyen méretű épületekre vonatkozik.
155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről.
Tényleg csak egy főépítészi konzultációra lesz szükségem?
A megtévesztően alattomos „egyszerű” szó a gyakorlatban valójában roppant bonyolult és számos buktatót tartalmaz. A folyamatban összesen egy főépítészeti konzultációt szükséges lefolytatni (többet is lehet). Főépítész hiányában polgármesteri hozzájárulást beszerezni. Amennyiben pozitív elbírálású, úgy a kiviteli tervekkel lehet hiánytalan bejelentést szerezni.
Egy konzultáció tud félrevezető információt, vagy jogszabálynak ellentmondó véleményt írásba adni, amit a végére írt apróbetűs rész felold. Számodra ez annyit jelent, hogy az építész tervezőé minden felelősség egy családi ház tervezésénél, amit készséggel vállalunk számodra.
Egyéb épületek esetén építési engedélyezési eljárás:
Minden más épületre az alábbi jogszabály vonatkozik: 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról
A építési engedélyezési eljárás jóval összetettebb és többlépcsős folyamat, mint egy egyszerű bejelentés:
Az építési engedélyezési eljárásba számos hatóság bevonásra kerül, úgy mint: Katasztrófavédelem, Nemzeti Népegészségügyi Központ (ÁNTSZ), Forgalomtechnikai Hatóságok és minden egyéb érintett hatóság.
Léteznek nem engedély köteles eljárások?
Igen, úgy hívják őket, hogy építési engedélyt nem igénylő építési tevékenységek.
Alábbi jogszabály 1. mellékletében találod:
312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról *
Vannak további hatósági eljárások?
Igen, mindig érdemes utánakérdezni, hogy az épített környezetben tervezett változás eljárás köteles-e? (bármilyen aprónak tűnik)
Településképi bejelentés:
Ezen felül a generál tervező építész és a hatóságok ellenőrző feladata, hogy az alábbi és mindennemű jogszabályoknak megfeleljen a tervezett épület: HÉSZ: Helyi Építési Szabályzat, TAK: Településképi Arculati Kézikönyv, TKR: Településképi Rendelet, ÉTV: Épített Környezet alakításáról szóló Törvény, OTÉK: Az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló kormányrendelet, BFRSZ: Budapest Főváros Rendezési Szabályzat, KIRA: Közlekedési Információs Rendszer és Adatbázis.
További tájékoztatást a gyakori kérdések – GYIK – oldalon találsz.