Kapcsolat
Telefon: +36 30 591 4349
Email:
Cím: 1094 Budapest, Bokréta utca 19. 5.em/6. ajtó
I. Bevezető gazdag gondolatok:
Választ találsz a generál tervezéssel kapcsolatos, keserű buktatókkal kapcsolatban, a gyakori kérdések között. A GYIK végig olvasás célja továbbá a személyes találkozás hatékonyabbá tétele.
A bekerülési költség a teljes építkezés összes kiadását jelenti beépített szaniterekkel együtt. (kert, medence és kültéri kivitelezés nélkül) A kérdés így igen összetett, hiszen nagyon sok tényezőtől függ: Euro-forint árfolyam, világgazdasági hatások, épület szerkezet típusa és építőanyag, a gépészeti rendszer és elektromos rendszerek bonyolultsága. A komfortfokozatod, azaz az igényszinted, hogy milyet szeretnél kialakítani, szeretnél-e a kertre is pénzt költeni.
Ebben a hónapban egy szabatoson kivitelezett épület nettó területére vetített nettó költsége:
könnyűszerkezetes épületből kb.: 650.000-750.000 nettó m2 + áfa Forint
hagyományos falazott téglaépületből: 850.000-950.000 nettó m2 + áfa Forint, de egy luxus kivitelezésű épület esetén könnyű az 1.000.000 nettó m2 + áfa határ fölé kerülni, így jelen építőipari helyzet mellett ezen árak tájékoztató jellegűek. Érdemes a magasabbal számolni, mintsem utólag meglepődni.
Ennél olcsóbban is lehet épületet kivitelezni a minőség rovására, a szabályok mellőzésével, vagy valamilyen trükkös trükközéssel, amelyek miatt később fogod megütni a bokádat. A megfelelő kivitelező kiválasztásában, ha szeretnéd, segítségedre állunk.
A nettó alapterület az épületnek a falak nélkül számított területe, beleértve az 1,90 m alatti területet is. A bruttó terület a falakkal növelt terület. A kettő között a különbség kb. 20-25%. Egy 100 m2 nettó alapterületű épület bruttó 120 m2. A kivitelezők túlnyomó részt bruttó m2-el számolnak. A vásárlók, építtetők inkább a nettó területtel számolnak, csakúgy, mint az ingatlanosok.
Egy 100 m2 nettó alapterületű hagyományos szerkezetű épület 900.000 Ft költségen számolva: 90.000.000 Ft + áfa. Ugyanez az épület bruttó alapterületre számítva négyzetméterenként kb 800.000 Ft-ba kerül. Ez így 120 x 800.000 = 96.000.000 Ft + áfa,
A nettó és bruttó érték között ezért nem lehet elég jó arányosságot hozni. Tervezőként a hasznos nettó területet vesszük számításaink alapjául, erre szerződünk, és ezt adtuk meg a fent leírtakban.
A tervezési fázisok felosztását tekintve az alábbi kategóriák vannak, attól függően, hogy meglévő épület része-e a tervezésnek vagy sem:
Ezt követően használatbavételi engedély, majd az épület üzemeltetése és fenntartása következik. A megvalósulási tervek elkészítése által, az épület üzemeltetése kimondhatatlanul költséghatékonyabb és fenntarthatóbb lesz.
A legjobb döntés, ha az ingatlan vagy telek előminősítési szolgáltatásunkat választod, még vásárlás előtt. (Szolgáltatások menüpont). Természetesen vásárlás után is elvégezzük az előminősítést számodra. A generál tervezői szerződés aláírásánál már a bekerülési költséget tudnod szükséges. Amíg a bekerülési költség bizonytalan, addig tervezni hiábavaló. Egy előkészítő részben, tanácsadással, szakági tervezők és kivitelezők bevonásával tudunk készíteni számodra egy költségbecslést. Az előkészítő részben gazdaságossági és műszaki szempontok fognak előkerülni, amelyek segítik eldönteni, hogy a tervezni kívánt kívánatos épület a pénztárcádhoz igazítható-e. Amennyiben beruházási költségkeret és a bekerülési költség között észbontó különbség adódik, úgy jobb bele se kezdeni. Lehetséges új stratégiát szükséges kitalálni, a tervezési programot átgondolni és más finanszírozási forrás lehetőségeket biztosítani.
A terek átlátásának segítéséhez biztosítjuk számodra az épület 3D-ben való bejárását. Ingyenes applikációval, úgynevezett BIMX-el a telefonodon könnyedén bejárhatod az épületet kintről és bentről egyaránt. A terek méretét jobban fogod érzékelni. A 3D által könnyebben hozol jó döntést és látni fogod, hogy mit szeretnél. Elkészítjük a helyszínrajzot, idomtervet, az alaprajzokat, sematikus metszeteket és 98%-ban a végleges homlokzatokat, látványtervekkel együtt. Az épület elnyeri végleges formáját, úgy, hogy közben az összes jogszabálynak megfeleltetjük. Kivitelezni nem lehet belőle, bejelentési vagy engedélyezési eljárás lefolytatására nem alkalmas.
Egy 100-300 m2-es családi ház esetén 95%-ban kizárólag építész tervezők. Nagyobb léptékű és/vagy összetett épületek esetében szakági tervezők bevonása elengedhetetlen: Gépész, elektromos, statikus, tűzvédelmi tervező, okos otthon tervező, automatika tervező, felvonó tervező, CO jelző tervező, kert és tájtervező, belsőépítész, külső közmű hálózatot tervező, forgalomtechnika és úttervező, költségbecslést készítő mérnökök, robbanásvédelmi szakmérnök és még sok-sok más tervező mérnök.
A végleges, jól átgondolt, zamatos vázlatterv megszületéséhez nélkülözhetetlen az idő. Lehetőleg minimum 1-1,5 hónapot szánj rá (amennyiben nem valamilyen pályázatról van szó). Akár 3 vagy több hónapot is érdemes rászánni, elvégre 10-15 vagy több évet fogsz itt eltölteni. Bizsergetően fontos a veled való rendszeres, átgondolt, hatékony együttműködés. Nélkülözhetetlen, hogy foglalkozz a tervekkel, gondolkozz rajtuk te is, hogy az igényeidnek valóban a legjobb készüljön el. Melegen ajánljuk belsőépítész bevonását már ezen a szinten, akit szívesen kiválasztunk számodra.
A folyamat siettetésével az építkezés közben 90%, hogy számtalan kisebb módosítást fogsz kérni. Belefuthatsz, hogy eltérsz a jogszabályi előírásoktól. Ennek kivédésére állandó építész felügyeletet fogsz kérni. A tervmódosítások által a hibázási lehetőség a kivitelezés esetében hatványozottan nőni fog. A kivitelezés közbeni tervváltoztatás „mindenki” rémálma (tervezők, kivitelezők, műszaki ellenőrök, felelős műszaki vezetők stb.), így durván kerüld el. Persze van, amikor az építkezés közben a helyszínt látva világosodsz meg. Örülnél neki, ha máshogy mennének kicsit a falak. Ekkor nincs mit tenni, áttervezés, majd a teljes kivitelező gárdának új tervet kell szállítani.
IX. Milyen vázlattervi tervezői szolgáltatások érhetők el?
Hatékony, ha határozott és konkrét alaprajzi elképzelésed van. Az interneten találtál egy lélekmelegítő mintakatalógusból egyet. Esetleg le tudtad rajzolni valamilyen módon. A kérdés természetesen fennáll, hogy az megfelelő lesz-e arra a telekre, amivel rendelkezel. Vásárlás előtt utána jártál-e már a jogszabályoknak, esetleg előminősítetted általunk? Az egy konzultációs szolgáltatás szükséges beavatkozások kapcsán, könnyen több fűszeres konzultációssá válhat.
Szükséges, ha nagyvonalú elképzeléseid vannak, de nincsen konkrét alaprajzod. A tervcsomag összesen 4 db vázlattervet jelent: V1, V2, V3, V4. A tervek egymásra épülnek. A V1-nél legjobb tudásunk, a jogszabályok és az igényeid alapján tervezünk. A V1 tervet látva valószínű, hogy kisebb-nagyobb mértékű változtatásokat fogsz kérni. Azok alapján elkészítjük a V2-t, és így tovább.
A négy darab terv nem jelent négy darab teljesen különböző épületet. A vázlatterv jóváhagyását irányodból várjuk, amikor már nem „tologatjuk” tovább a falakat. Ezzel a jóváhagyással érkezel el egy vízválasztó ponthoz. A terv beadható kötelező konzultációra a hatósághoz. Sikeres és támogató konzultáció(k) után a szakági tervező kollégák el fognak tudni kezdeni dolgozni az épületen. Nagyobb vagy összetettebb épület esetén már vázlattervnél aktívan dolgoznak. Amennyiben a vízválasztó pont után kérsz tervmódosítást, úgy az átalakításra fordított idő hatványozottan nőni fog. Megjelenik egy extra tervmódosítási költség, hiszen 4-5 vagy több mérnök munkáján szükséges változtatni. A többletköltséget minden esetben előre jelezzük számodra.
Egyszerű bejelentés esetén arra jó, hogy a főépítész (polgármester), jóváhagyja a tervet egy Önkormányzati állásfoglalásban. Az egyszerű bejelentés kötelező tartalma a kötelező főépítészi konzultáció. Néhány településen a polgármester hagyja jóvá. Amennyiben szeretnél, részt vehetsz rajta, akár személyesen, néha telefonos, olykor online alkalom. Amennyiben „nem támogató” véleményt kapunk, úgy a labda visszakerül hozzánk egészen addig, amíg „támogatóra” pattintjuk.
Engedélyezési terv esetén már jóval több „konzultáción” szükséges megfeleltetni a tervet. Lehetséges országos tervtanács, kerületi, vagy települési tervtanács és településképi vélemény is szükséges, még az építési engedély beszerzése előtt.
A tervtanácsi véleményt még egy településképi vélemény (polgármester) is jóvá fogja hagyni. Ezeket megelőzően főépítészi konzultáció nem kötelező, de, mint a csípős paprika erősen ajánlott! A szakmai konzultációs tervek építész tartalma már megegyezik egy kb 80-90%-os engedélyezési tervvel, a maradék 10-20% a szakági terveké. A projekt léptékétől és jellegétől függően ez az arányszám változhat. pl. 50-50%.
A végleges és általad jóváhagyott vázlattervek „vízválasztó pont” után, és azok alapján tudjuk elkészíteni a további hiányzó dokumentumokat. Úgy, mint gépész műszaki leírás, elektromos leírás, energetikai számítás, kapubehajtó terve, tartószerkezeti számítás, és egyszerű bejelentés esetén tartószerkezeti kiviteli tervek, stb.). Amennyiben a szakági tervező munkatársak már dolgoznak, úgy az ő munkájuk egy része, vagy egésze kínosan kárba veszhet. Ilyenkor nem csak a mi munkánk módosul, de a szakági tervezőknek is újra kell kezdenie a számításokat. Minden esetben egyeztetjük veled az áttervezés összegét és szerződés kiegészítéseként kezeljük.
Főépítészi jóváhagyás után. Statikából és építészetből kiviteli tervek elkészülte után. Szakági tervekből elkészült műszaki leírások után a tervcsomagot szükséges feltölteni egy elektronikus rendszerbe (ÉTDR), ahol maximum 15+1 napon belül elektronikusan kiértesítenek. A tervezési folyamat meglepő módon legutolsó fázisa. A válasz lehet hiánypótlási felszólítás, vagy egyből a tervek elfogadása „hiánytalan bejelentés” címen.
Jogszabály által nem meghatározott tervcsomag. Valahol az egyszerű bejelentési és részletes kiviteli tervek között álló kategória. Főként egyszerűbb családi házak esetén használhatod. Egy pl. 200 m2-es lapostetős luxusingatlan esetén kimondhatatlanul rossz választás. Egy felelősségteljes kivitelező első kérdése az lesz, hogy hol vannak a részletes kiviteli tervek és részletrajzok az épülethez?
Az általunk használt nem részletes kiviteli terv mégis a bejelentési terv műszaki tartalmánál annyival több, hogy az épületet jóval kevesebb hibaforrás lehetőségével megépíthető. Például, az egyszerű bejelentés 1:100-as léptéket ír kötelezően elő, de ebből házat építeni badarság és a kivitelezők se fognak megdicsérni érte. Vannak, akik csak ennyit, vagy ennyit se készítenek el.
Esetünkben a méretarány 1:50-ben (kivitelezőknek szükséges, könnyen olvasható) léptékben készül az alaprajz és a szükséges számú metszetek. Tartalmaz egy nyílászáró és redőny mátrix excel táblázatot, valamint részletes anyagkiírást, építési termékek megnevezésével.
Az egyszerű bejelentés jogszabállyal elegendő lenne 2 db metszet az épületről, ami az esetek 99%-ban kevés. A tervcsomag nem tartalmaz konszignációkat (ajtó, ablak, kő, műkő, lakatos, pergola, burkolatkiosztás), se részletrajzokat. Előbbi tartalmak mégis az érdekeid szolgálnák, ezáltal is tovább csökkentenék a kivitelezés közben felmerülő S.o.S kérdések, rögtönzések, hibázási lehetőségek sokaságát.
A részletes kivitelezési tervek által az épület egyértelműen megépíthető. A kivitelezőnek kevesebb kérdést, kevesebb feszültséget, egyértelmű utasítás, gördülékeny kivitelezést jelent. Ezek hiányában az építkezés mikro szervezésbe csaphat át leginkább a részedről. Részletese kivitelezési tervek hatásaként kb. 15-25% költségcsökkenést mutattak ki a kivitelezéseken. A tervek tartalma az egyedi kéréseidnek való megfelelést is tartalmazza. Minden esetben a szerződés mellékleteként a tervezési programban meghatározottakkal pontosítva.
A kapkodás mindig hibát generál és könnyező végeredményt. Építkezés közben a helyszínen akár milliós veszteségekbe is átfordulhat. Jellemző tervezési idő családi ház esetében általában 3-6 hónap. Kevesebb a fent leírt kockázatok tudatos vállalásával, valamilyen kényszer hatására keletkezhetnek. Az átfutási idő tőled is függ. A vázlatterveknél, hogy mikor és hogy döntesz, milyen irányba tervezzünk tovább. Kéréseid lehet, hogy néhány nap alatt átvezethetőek, de lehet, hogy heteket szükséges dolgozzunk rajta. Ha túllépné a konzultációs keretet, előre jelezzük számodra. A tervezésre szánt idő a kivitelezés alatt sokszorosan megtérül.
Az engedélyezési és kiviteli tervek és eljárások követelményét jogszabály határozza meg. Minden esetben rögzítjük a tervezési szerződés mellékletében a műszaki tartalmat, és azt is, ha az jogszabálytól eltérő. Bizonyos esetekben fölösleges pénzkidobás elkészíteni egy burkolási tervet, hiszen a valóságban úgy se azt fogod megépíteni. Utóbbi már részletes belsőépítészeti tervezés és pontos burkolat kiválasztása után ésszerű és értelmezhető.
A tervezés során előállítandó tervek nem részletes felsorolása: komplett építészeti tervek (alaprajz, metszet, homlokzat, helyszínrajz), igazoló számítások (beépítettség és zöldfelület számítás, homlokzat/építmény/épületmagasság számítások), utcaképek, településképi eljárások anyagai, gépészeti rendszerleírás, épületenergetikai igazoló számítások, elektromos rendszerleírás, tartószerkezeti igazoló számítások, tartószerkezeti kiviteli tervek, tartószerkezeti szakértői anyagok, csak bizonyos esetekben. pl.: zárt sorú épület esetén, meglévő épület vagy egyedi szerkezeti megoldások alkalmazása esetén. Költségvetés, tűzvédelmi műszaki leírás stb. A könnyebb érthetőség végett minta tervet küldünk számodra.
A könnyűszerkezetes épület azt jelenti, hogy az épület tartószerkezete egy bizonyos súlyhatár alatt van, így hőtároló tömege csekély, vagy elhanyagolható. Fontos, hogy az ajtókat, ablakokat amilyen gyorsan lehet zárd be magad után, mert kimegy a meleg, vagy a hideg. Gyakorlatilag ezen egyetlen hátrányát tekintve a végeredmény azonban közel azonos egy hagyományos szerkezetű családi házhoz. A tervezési folyamat azonban eltér a hagyományos szerkezetű családi háztól, így egyedinek számítanak és gyártónként eltérnek. A gyártót, vagy azonos szerkezetet, már a szerződés aláírásakor ismerned szükséges. A kiválasztásban szívesen segítünk.
A belsőépítész a belső tereket ergonomikussá, hangulatossá, az igényeidnek megfelelően, színekben, burkolatokban az utolsó részletekig kialakítja számodra. Meglátásaival segíthet a vázlattervi tervezésben, bútorozásban, hogy a területeket a leggazdaságosabban használd ki. Építész és belsőépítész kiegészítik egymást. Garantáltan kevesebb teendőd lesz kivitelezés közben, amikor az épület fala és tetői már állnak és jöhetnek a belső munkálatok. Hova, milyen típusú szaniter, csaptelepet, dugaljat, színt, csempét, bútort, beépített szekrényt szeretnél? A belsőépítész ezek összehangolásának karmestere!
Amennyiben nem te szeretnél lenni a generál kivitelező, és kínos költséges buktatók megfizetője, határidő túlnyúlások és szakemberek irányítója, úgy válassz generál kivitelezőt. A tervezésre ugyan ez igaz, válassz generál tervezőt, ha nem szeretnéd 5-10-20-50 mérnök munkáját összhangba hozni. A generál kivitelezésnél rengeteg idő szükséges az építési folyamatok irányítására és fejbevágóan magas szakértelem az egyes munkák minőségi ellenőrzésére. Ha nincs pénzed generálkivitelezőre, választhatod, hogy rengeteget tanulsz és elcsípsz a munkád és családod idejéből, hogy az építkezéssel foglalkozhass. Szerencsés esetben a végére nem fogsz megőszűlni a sok idegeskedéstől. Amennyiben jómagad vágsz bele, készülj arra, hogy a váratlan események, nem jelenik meg a szakember, nincs bejelenteve, építési ellenőrzések, építési hibák felhalmozása, annyi pénzt fognak elvinni, hogy a végén olcsóbbra jössz ki egy generálkivitelezővel. Egy otthon, egy projekt felépítése kivételes esemény az életedben, gondold át, hogy mit választasz.
A kivitelezés alatt számos mérnöki szolgáltatásra lehet szükséged. A generáltervezés utáni mérnöki teendőkre gondolj.
Az építészeti tervek a szerzői jog védelme alatt állnak. Ez azt jelenti számodra, ha egy épületet megtervezett neked egy tervező, akkor azt mással nem terveztetheted át. Ha valaki készít neked egy vázlattervet, amit aztán velünk szeretnél befejeztetni, akkor ahhoz először szükségünk van egy hozzájáruló nyilatkozatra, hogy mi az ő épületén módosíthatunk, dolgozhatunk. Ennek hiányában nem tudunk dolgozni. Ennek beszerzése megbeszélés tárgya, vagy a te feladatod.
Ugyanez igaz vissza felé is. Ha egy általunk tervezett épületet szeretnél mással megterveztetni, átterveztetni, akkor a mi hozzájáruló nyilatkozatunkra lesz szükséged.
A szerzői jog továbbá személyhez kötött. Így, ha egy építész tervező távozik a cégtől, akkor a tovább tervezés jogát is viszi magával, hacsak eleve nem tölt ki, vagy a szerződésébe nem foglalja a céggel, hogy a tovább tervezéshez minden esetben hozzá járul. Erről a jogról lemondani nem lehet.
A tervezés, mint szolgáltatás ÁFA köteles tevékenység. Cégünk ÁFA körbe tartozik. Ez egy rajtunk átfolyó összeg, amit be kell fizessünk a Magyar Állam részére. Amennyiben magánszemély vagy ez neked költség, mi pedig ettől nem leszünk gazdagabbak. Azonban elengedni nem tudjuk. Van azonban pár lehetőség, amivel szabályosan, törvényesen csökkenthető ennek összege. Ennek megfelelően generáltervezőként három fizetési opciót ajánlunk fel:
Tervezési és mérnöki szolgáltatásaink közül a kötelezően előírtakon felül további hasznos szolgáltatások is elérhetők. Ezek opciós árlistaként a szerződés mellékletét képezik. A tervezés folyamán ezeket a megfelelő időben megrendelheted. Ezek rendezése külön megrendelőlapon, külön fizetési ütemezéssel történnek.
Cégünk a https://niszavdh.gov.hu/ elektronikus aláírási rendszert használja. Alapértelmezetten törekszünk a papírmentes megoldásokat használni. A terveket elektronikus tárhelyre, digitális PDF formátumban töltjük fel és adjuk át. Így minden adott egy papírmentes iroda üzemeltetéséhez. Amennyiben neked ez nem felel meg, úgy kérlek jelezd és esetedben papír alapon állítjuk ki a szerződést. A számlázás ettől függetlenül a számlázó programokkal történik elektronikus számlakibocsátási rendszeren keresztül az általad megadott e-mail címre.
Sikeres megállapodás esetén a szerződésünk az épület megtervezésére vonatkozik. Alap esetben a vázlattervek készítésekor konzultációt folytatunk személyesen vagy elektronikusan. Ekkor a megküldött rajzokat átbeszéljük veled, feljegyezzük igényeidet, észrevételeidet, meglátásaidat. Amennyiben van határozott rajzi elképzelésed, alaprajzod, úgy az egy konzultáció elég szokott lenni. Ha nincsen, akkor is a legtöbb esetben három konzultáció bőven elég. Akkor nem szokott elég lenni, ha a már korábban meghozott döntésedet megváltoztatod. Ezzel nincsen semmi probléma, időnként előfordul. Ebben az esetben további konzultáció megrendelése szükséges mely magában foglalja a közösen együtt töltött konzultációs idő díját és a módosítási műhelymunkának a díját. Amennyiben ezt a vázlattervek időszakában kéred és az épület koncepciója borul fel, annak kihatása lehet az összes többi szakági tervező munkájára is. Ezt előre jelezzük számodra, és az áttervezési díjat egyeztetjük.
Szerződés aláírását követően az első vázlatterveket a szerződésben rögzített határidőhöz igazítva küldjük. Családi ház esetén kb. 2 hét, nagyobb komplexum esetén akár 1-1,5 hónapon belül elküldjük számotokra. A tervet átnézitek, átgondoljátok, majd tartunk egy közös egyeztetést. Ez lesz az első konzultáció, amely alkalmával számos kérdés felmerül. A kérdések tisztázása után ismét tervezési munka következik. Amennyiben egynél több konzultációt rendeltél meg, úgy ez a folyamat a konzultációs keretedig, vagy a tervek elfogadásáig folytatódik. Akármennyi konzultációs időt tudsz magadnak pluszba vásárolni, ezért nem kell tartanod tőle, ha elfogyna a szerződés szerinti alkalmak.
Igen, hibamentesen. Egy üres telekről minden adatot ki tudunk deríteni online adatbázisokból. A helyszíni felmérést üres telek esetén erre szakosodott cég végzi. Ennél azonban időhatékonyabb megoldás az online egyeztetés.
A teljes tervezést meg tudjuk oldani online egyeztetések alkalmával, akár úgy is, hogy soha nem ülünk egy fizikális térben. Az összes hatósági eljárást és egyeztetést elektronikus úton intézzük. Igazodunk az igényeidhez, személyes találkozáshoz. Azonban van az a szituáció, amikor jobb személyesen megismerkedni és egyeztetni egymással.
Beépített telek esetén természetesen kimegyünk és felmérjük számodra az épületet, különösképpen, ha bővítésről, vagy helyszíni tanácsadásról lenne szó.
A munkánkat szeretjük hétköznap, hétfőtől-péntekig munkaidőben végezni, azaz tárgyalásainkat 8:00-16:30 közötti időpontokban előre egyeztetett időpontokban lefolytatni. Ettől eltérő időpontokat is egyeztethetsz nálunk, de annak felára van, a generál tervezési szerződés fölött. 6:00-8:00 között 40.000 ft / óra, 16:30-18:00 között 40.000 ft/óra, 18:00-21:00 között 50.000 ft/óra díjon.
A határidőket befolyásoló tényező, hogy magánszemélyként vagy jogi személyként egyszerű bejelentéssel építkezel, maximum 300 nettó m2 hasznos alapterület alatti épületet, vagy 300 nettó m2 hasznos alapterület felett építési engedélyjel. 300 nettó m2 felett csak magánszemélyként építkezhetsz, egy lakásos lakóépületet, jogi személyként az egyszerű bejelentést nem engedélyezi.